مشاوره

اطلاع از تجربیات موفق دیگران باعث کاهش هزینه‌، زمان و ریسک می‌شود.

 

امروزه با شرایطی مواجه هستیم که سرعت تغییرات محیطی موثر بر سازمان بسیار زیاد است و اگر لحظه‌ای درنگ کنیم ممکن است خسارت‌های جبران ناپذیری را به سازمان تحمیل کنیم. در چنین شرایطی بهره گرفتن از دانش، تخصص و تجربه مشاورین کار آزموده به ما کمک خواهد کرد تا از تجربیات موفق دیگران آگاه شویم و سرمایه‌های سازمان را صرف انجام آزمون و خطا نکنیم.

کسی که داخل یک هزار تو قرار گرفته است به سختی می تواند مسیر خروج را بیابد، اما شخصی که از بالا به این هزارتو نگاه می‌کند به سرعت می‌تواند مسیر صحیح را تشخیص دهد. مشاور در مقایسه با مدیران سازمان مانند شخصی است که از بیرون به هزارتو نگاه می‌کند و به خاطر این نگاه از بیرون به داخل می‌تواند سریع‌تر و راحت راه‌حل مسائل را بیابد.

یک تصور اشتباه در مورد مراجعه به مشاور این است که، زمانی باید به مشاور مراجعه کرد که سازمان دچار مسئله و مشکل شده است، در حالی که بهره‌گیری از مشاور یک فرایند دائمی به منظور جلوگیری از انحراف از استاندارها است.

مشاورین ما، با بهره گیری از دانش، تخصص، تجربه کاری و اطلاعات خویش، به روشی علمی و با متدی عملی و اجرایی مسئله را حل و یا از بروز مسائل آتی در سازمان جلوگیری می‌کنند.

تیم برسام رایان با توجه به حوزه فعالیت تخصصی خود در زمینه‌های زیر به ارائه مشاوره می‌پردازد

 

لیست خدمات در حوزه مدیریت منابع سازمانی (ERP) به شرح زیر است

 1. تهیه RFP
 2. ERP readiness
 3. ERP selection
 4. نظارت و مشاوره در اجرای ERP
 5. ERP evaluation
 6. مدیریت و بازطراحی فرایندها

تهیه RFP

برای انتخاب یک راه‌حل مناسب از بین تمام انتخاب‌های موجود، ابتدا باید نیازها و خواسته‌های‌مان را به درستی بشناسیم. RFP (request for proposal) مستندی است که بطور دقیق تمام ابعاد مورد انتظار کارفرما از انجام پروژه را تشریح می‌کند و به پیمان‌کار کمک می‌کند تا پیش از ارائه پیشنهاد، از انتظارات کارفرما آگاه شود اما پیش از این، تهیه RFP به خود سازمان کمک می‌کند تا نیازهای خود را به دقت شناسائی کرده و همه افراد درگیر در فرایند انتخاب را در یک مسیر مشترک قرار دهد. بسیاری از اوقات عدم اشراف به خواسته‌ها و یا عدم تفاهم مدیران در خصوص انتظارات سازمان از پروژه منجر به انتخاب راه‌کار اشتباه و پیمان‌کار نامناسب می‌شود. بنابر‌این تهیه RFP پیش از انتخاب راه‎کار ERP و پیمان‌کار مربوطه به دلایل زیر امری ضروری است که مانع از اتلاف منابع مالی سازمان می‌شود:

 • شناسائی دقیق نیازها و انتظارات سازمان
 • تفاهم و هماهنگی مدیران و تصمیم‌گیران درون سازمان
 • آگاه شدن پیمان‌کار از خواسته‌های کارفرما و ارائه پیشنهاد متناسب با آن‌ها
 • افزایش دقت و سرعت در شناسائی و انتخاب راه‌کار و پیمان‌کار مناسب

علی‌رغم اهمیت تهیه RFP ، اغلب اوقات سازمان‌ها بدلیل عدم آگاهی از کارکردهای RFP  یا عدم اشراف کامل برای تهیه این سند کاربردی و ارزشمند از تهیه آن غفلت می‌کنند. ما با مطالعه دقیق سازمان و تهیه RFP تخصصی در حوزه ERP  به شما کمک می‌کنیم تا با صرف هزینه‌ای ناچیز، ریسک انتخاب نامناسب را به حداقل برسانید و از اتلاف سرمایه‌های سازمانی خود جلوگیری کنید.

ERP readiness

یکی از دلائل فراگیر و مهم شکست پروژه‌های ERP ، عدم آمادگی سازمان برای اجرای چنین پروژه‌ای است. روش صحیح در شرکت‌هایی که قصد اجرای پروژه ERP را دارند این‌است که میزان آمادگی سازمان برای اجرای پروژه (ERP Readiness) را اندازه‌گیری می‌کنند، طی این بررسی نقاط ضعف سازمان برای اجرای پروژه شناسایی شده و روش‌های برطرف کردن این ضعف ها ارائه می‌شود. بنا بر‌این برای کاهش ریسک شکست پروژه ERP ، ابتدا باید ضعف‌ها را برطرف کنید و سپس اقدام به اجرای پروژه ERP نمائید و یا در صورت امکان با توجه به نوع کاستی‌ها بصورت همزمان با اجرای پروژه نسبت به برطرف کردن نقاط ضعف هم اقدام کنید.

ما ده‌ها پروژه ERP  را بصورت موفق اجرا کرده‌ایم و تجربیات ارزنده‌ای را در کنار کارفرمایان خود بدست آورده‌ایم، ما آماده‌ایم تا با کمال‌میل این تجربیات را در اختیار شما قرار دهیم تا از هدر رفت زمان و سرمایه سازمان‌تان جلوگیری شود.

ERP Selection

انتخاب مناسب ترین نرم افزار از بین انواع موجود، امری مهم است و انجام این امر به صورت درون سازمانی و توسط مدیران هر شرکت یا مجموعه، به علت محدودیت زمانی مدیران، عدم تجربه و تخصص در این خصوص و عدم کفایت منابع اطلاعاتی ، ریسک بالایی دارد و احتمال شکست وجود دارد.

شرکت برسام رایان با ارزیابی دائمی نرم افزارهای داخلی و خارجی و با اتکا بر تجارب ارزنده و تخصص در جمع‌آوری و تحلیل مناسب داده‌ها منطبق بر نیاز مشتری، با مشاوره و اجرای نرم افزار انتخابی یا اختصاصی تا پایان پروژه و موفقیت پایدار ، در کنار مشتریان و صاحبان کسب و کار خواهد بود.

نظارت و مشاوره در اجرای ERP

بسیاری از مشکلاتی که در اجرای پروژه‌های ERP به‌وجود می‌آید ناشی از عدم تفاهم و عدم وجود زبان مشترک بین مجری پروژه و تیم اجرایی کارفرما است. عدم استنباط صحیح از حساسیت‌ها و نیازهای کسب و کار توسط تیم پیمان‌کار و عدم آشنائی عوامل کارفرما با رویه‌های استاندار منجر به طولانی شدن زمان پروژه و کاهش کیفیت اجرا می شود و حتی در برخی موارد منجر به شکست کامل پروژه می‌گردد. در این میان مشاور و یا ناظری که دارای تجربه کافی در این زمینه است می‌تواند مشکل عدم تفاهم بین کارفرما و پیمان‌کار را به راحتی حل کند و اجازه خروج پروژه از مسیر استاندارد را ندهد.

ما با توجه به تجربه اجرای پروژه ERP در صنایع مختلف و با نرم افزارهای متفاوت، می‌توانیم خدمات مناسبی در حوزه مشاوره و نظارت ارائه نموده و کیفیت اجرای پروژه را تضمین کنیم.

ERP evaluation

ممکن است ERP را در سازمان استقرار داده و در حال استفاده از آن باشیم اما احساس می‌کنیم که نتایج مورد انتظاری که پیش از پروژه تعریف شده بود را بدست نیاورده‌ایم و بسیاری از مشکلات که تصور می‌شد با استقرار ERP رفع شوند هنوز به نوعی باقی هستند و حتی مشکلات جدیدی نیز به آن‌ها افزوده شده‌اند؛ اما بطور دقیق نمی‌دانیم مشکل از کجاست و چه چیزی در جای خود قرار نگرفته است؛ اگر با چنین شرایطی مواجه هستید مطمئن باشید که استقرار ERP درست انجام نشده ‌است. اما پیدا کردن ریشه مشکل در چنین شرایطی بسیار دشوار است و معمولا هر یک از عوامل درگیر در پروژه از کار خود دفاع می‌کنند و شما قادر به تشخیص ریشه مشکل و نهایتا حل آن نخواهید بود. ارزیابی کیفیت استقرار ERP یک کار تخصصی و با شیوه‌های استاندارد است که به شما کمک می‌کند نواقص و عیوب را شناسائی کنید و راه‌کار مناسب برای اصلاح آن‌ها پیدا کنید.

ارزیابی استقرار ERP باید توسط مشاورین و متخصصینی انجام شود که تجربه کافی در استقرار ERP داشته باشند و علاوه بر این بر اصول مدیریت سازمان تسلط کامل داشته باشند تا بتوانند از نگاه مدیران سازمان به مسائل نگاه کنند و علاو بر شناسائی عیوب و نواقص ERP، راه‌کار اصولی و اجرائی برای رفع آن‌ها ارائه کنند.

تیم مشاورین برسام رایان متشکل از افرادی است که علاوه بر تخصص و تسلط بر حوزه ERP، سابقه درخشانی در مدیریت سازمان‌های مختلف داشته‌اند و به شما کمک می‌کنند تا ارزش بالقوه سرمایه‌گذاری انجام شده در ERP را بالفعل نمائید.

بی شک اولین گام‌های یک سازمان در جهت افزایش سطح بلوغ سازمانی، شناسائی فرایندهای کسب و کار و طراحی اصولی آن‌هاست. یک طراحی فرایند صحیح می‌تواند تسهیل‌گر رشد سازمان باشد و یک طراحی فرایند اشتباه می‌تواند نقطه پایان سازمان باشد. یک سازمان پویا به دلیل تاثیر پذیری از عوامل درونی و بیرونی همواره مانند یک موجود زنده در حال تغییر است و به تبع فرایندها نیز درحال تغییرند بنابر این بازنگری و بهبود فرایند‌ها یک امر دائمی و مستمر است. مدیریت صحیح فرایندها باعث خلق ارزش‌های بنیادی برای سازمان می‌شود:

 • توسعه پایدار
 • حرکت در مسیر تعالی سازمانی
 • ایجاد مزیت رقابتی و جریان ارزش پایدار
 • افزایش رضایت ذی‌نفعان بخصوص مشتریان
 • چابکی و پویایی سازمان و فرایندهای سازمانی
 • یکپارچه سازی سازمان و فرایندهای سازمانی

طراحی فرایند‌های مناسب علاوه بر اشراف بر اصول،روش‌ها و ابزارهای طراحی فرایند نیازمند تسلط بر زیر و بم کسب و کار است. یک طراح متخصص قادر است با درک عمیق از حساسیت‌های کسب‌و‌کار و با بهره‌گیری از فنون و ابزارهای مناسب، فرایندهای متناسب باشرایط سازمان را در چهارچوب استاندارد طراحی و تدوین نماید.

کارشناسان ما در برسام رایان با تسلط بر دانش طراحی فرایندهای کسب و کار و تجربه‌ای ارزنده در این زمینه، به شما کمک خواهند کرد تا کلاف سردرگم فرایندها را منظم کرده و نظم و شفافیت را در سازمان‌تان تجربه کنید.

قلب یک سازمان تولیدی، واحد تولید آن سازمان است و عدم مدیریت صحیح آن می تواند پاشنه آشیل سازمان شود. با این وجود مدیریت تولید در اکثر سازمان‌های ایرانی دارای ضعف‌های آشکار و پنهان بسیاری است که منجر به کاهش بهره‌وری و اتلاف منابع سازمان شده و نهایتا با افزایش بهای‌تمام‌شده محصولات، قدرت رقابت‌پذیری در بازرهای داخلی و خارجی را از تولیدکننده‌گان صلب می‌کند.

واقعیت این است که ایجاد بهینگی در تولید به دلیل وجود پارامترهای متعدد کار ساده‌ای نیست و برای بهینه شدن واحد تولید لازم است تمام عوامل تاثیرگذار را شناسائی و در یک مدل جامع تحلیل کرد؛ برخی از عوامل موثر در بهینه شدن تولید می تواند به شرح زیر باشد:

 • طراحی و مهندسی محصولات
 • شیوه‌ها و تکنولوژی تولید
 • تناسب روش‌های برنامه ریزی با نوع تولید
 • برنامه ریزی مواد و کنترل موجودی
 • برنامه ریزی تامین و تدارکات
 • نگهداری و تعمیرات تجهیزات
 • کنترل کیفیت
 • منابع انسانی
 • تدوین و تبین رویه ‌های صحیح
 • شیوه ارتباط واحدهای فروش،برنامه‌ریزی، تولید، انبار، تامین و ...

واضح است که هر یک از موارد بالا دارای جزئیات بسیار زیادی هستند و هر یک پیچیدگی‌های خاص خود را دارند. بهینه شدن واحد تولید بعنوان واحد صف بدون در نظر گرفتن تاثیر واحدهای ستادی و پشتیبانی امکان‌پذیر نیست و هر طرحی بدون لحاظ کردن این پارامترها، طرحی ناقص و یا شکست خورده است. بنابراین ایجاد بهینگی در تولید نیازمند نگاهی جامع و فراگیر به تمام ارکان سازمان و تسلط کافی بر تمام جزئیات موثر در تولید است.

ما با تکیه بر تجربیات ارزنده‌ اعضا تیم‌های تخصصی خود در حوزه مدیریت سازمان‌های تولیدی، می‌توانیم با انجام گام‌های زیر، ظرفیت‌های بالقوه سازمان شما را بالفعل و به ظرفیت اسمی تولید نزدیک کنیم:

 • مطالعه و عارضه یابی تمام واحدهای سازمان
 • بررسی شاخص‌های مالی و تعیین ترکیب بهینه تولید
 • ارائه و اجرای طرح بهینه ارتباط فرایندی بین واحدهای سازمان
 • ارائه و اجرای طرح بهینه برنامه ریزی و کنترل موجودی
 • ارائه و اجرای طرح بهینه برنامه ریزی‌تولید
 • ارائه و اجرای طرح جامع نگهداری و تعمیرات تجهیزات
 • ارائه طرح بهینه رویه‌های درون واحدی و بین واحدی
 • ایجاد یکپارچی فرایندی و اطلاعاتی بین واحدهای فروش،تولید، تامین، نت، کیفیت و...

به اندازه خودتان عاشق کسب و کارتان هستیم!

برای اطلاعات بیشتر در مورد خدمات و محصولات می توانید با تیم فروش برسام رایان در ارتباط باشید